Diana Janíčková

„Nehovor, že to nejde. Radšej povedz, že to zatiaľ neovládaš.“

10

Chceli by sme Vás poprosiť o pomoc pre našu dcéru, sestru a priateľku Dianku, ktorú v decembri zrazila električka a je odvtedy vo vážnom stave po úraze hlavy. Aby sa jej stav zlepšil, potrebuje dlhé mesiace finančne náročných rehabilitácií a v Axise by mohla dosiahnuť oveľa väčšie pokroky. Veríme, že Dianke s Vašou pomocou dokážeme tieto pobyty zabezpečiť, aby sa jej stav zlepšoval.

Dianka bola donedávna učiteľkou pre nepočujúcich na strednej škole. Svoju prácu a svojich žiakov mala veľmi rada. Odjakživa bola bojovníčka a dokázala si ako nepočujúca vybudovať dobrý život. Popri práci mala množstvo koníčkov. Rada chodila na túry po horách, pestovala kvety a rastliny na balkóne a trávila čas so svojím priateľom, rodinou alebo kamarátmi.

Zlom nastal v decembri minulého roka, keď nám prišla správa, že Dianka mala pri zrážke s električkou vážny úraz so zlomeninou lebky, opuchom a krvácaním do mozgu. Okrem toho mala aj vážne telesné zranenia. Niekoľko týždňov strávila na ARE,  potom na jednotke intenzívnej starostlivosti v kóme a ďalšie dlhé týždne v nemocnici. Podstúpila kraniektomický zákrok na odstránenie časti lebky, ktorú by jej neskôr mali vrátiť.

Koncom februára Dianku prepustili z nemocnice. V súčasnosti sa zotavuje doma. Potrebuje 24-hodinovú starostlivosť a my sa o ňu staráme. Odvtedy spravila viaceré pokroky, ktoré nám dodávajú nádej, a ona sama bojuje o každý pokrok. Jej stav je však naďalej vážny, čaká ju ešte dlhodobé zotavovanie a prakticky všetko sa musí učiť odznova. Domáca starostlivosť je pre nás časovo aj finančne náročná. Okrem základných výdavkov musíme financovať rôzne rehabilitačné pomôcky, zdravotnícke potreby, špeciálnu stravu a externých rehabilitačných pracovníkov. Okrem toho Dianka súrne potrebuje viaceré druhy rehabilitácie v rehabilitačných centrách, napríklad neuromotorickú na nácvik sedenia, chôdze a iných motorických činností, či terapiu na rozvoj pamäti a reči. Tieto rehabilitácie nedokážeme v domácej starostlivosti zabezpečiť a naše zdravotné poisťovne ich nepreplácajú.

Dianka má možnosť ísť do rehabilitačného centra Axis v Piešťanoch, kde by mohla spraviť oveľa väčšie pokroky. Bude však potrebovať dlhé mesiace liečby a každý mesiac pobytu stojí približne 8 000 eur. Chceli by sme preto poprosiť o finančnú pomoc, aby sme rehabilitáciu dokázali pre Dianku zabezpečiť.  Ďakujeme veľmi pekne za každú pomoc! Mama, sestra Silvia a priateľ Juraj.

Zdielať