Patrik Bakanec

Rozbehnúť sa za loptou, za letiacim vtáčikom, mame a otcovi do náručia 😊

10

Rozbehnúť sa za loptou, za letiacim vtáčikom, mame a otcovi do náručiaJ To je to po čom deti túžia. Behať a cítiť sa slobodne. Aj Paťko túži rozbehnúť sa kamkoľvek ho nôžky ponesú. Ale jeho nôžky stále nevedia nájsť silu samostatne bežať.

Ako začal jeho príbeh?

Začal ako príbeh veľa iných šťastných ľudí. Narodil sa do milujúcej rodiny…Naučil sa smiať, sedieť, bľabotať. No a potom? Vo svojich siedmych mesiacoch podstúpil operáciu ústnej dutiny. Banálna operácia, no fatálne následky. Veľmi krátko po operácii došlo k zlyhaniu pľúc, nesprávnej intubácii a to všetko viedlo k nedokysličeniu mozgu a totálnemu skratu. Paťka uviedli do umelého spánku a strávil tak tri nekonečné týždne v umelo vyvolanej kóme s nulovou aktivitou mozgu. Zostali len otázniky bez odpovedí a slzy. Veľa sĺz. Keď ho prebudili z kómy, začali sa počítať škody…Epileptické výboje v mozgu, spasticita nôh, oslabené pľúca… Paťko sa nehýbal, mozog nefungoval, nedával signály do pohybu, do akejkoľvek aktivity, žiaden úsmev, nič. Bol bábikou, ktorá žila, ale nebola živá ako iné deti…

Odvtedy sa však prelialo veľa vody. Paťko má o chvíľku 4 roky. Verili by ste tomu?:)

Prešiel cez veľa rehabilitácií, strávil množstvo kilometrov na cestách za lepšími zajtrajškami. Paťkovi veľmi pomohla hyperbarická komora, ktorá pomáha pri obnove mozgových buniek a ktorá ho odštartovala k aktivite. Paťko je úžasné dieťa. Trpezlivé, bojuje zo všetkých síl a trénuje tak, že olympijské hry má v malíčku. Len sa na ne dostaťJ A ideálne po vlastnýchJ A na to potrebuje aj vašu pomoc, aby sa dostal častejšie na rehabilitácie. Aj tie, ktoré ponúkajú v Piešťanoch, v zariadení AXIS. Tu učia Paťka chodiť, pomáhajú mu s pohybovými aktivitami, venujú sa aj logopédii (Paťko je stále neverbálne dieťa, mozog bol zasiahnutý na všetkých frontoch, aj na tom mentálnom, nerozpráva, nekomunikuje). V AXISe s ním pracujú, trénujú jeho kroky, čľapkajú sa v bazéne a stimulujú ho k tomu, aby všetko čo dokáže vo vode, dokázal aj na suchu. Rozbehol sa vpred. Na vlastných nohách, vlastným smerom.

Rehabilitácie posúvajú Paťka vpred. A preto vytvárame túto výzvu, či skôr prosbu. Rehabiliácie sú finančne náročné, ale je po nich vidno pokroky. A to nás ženie vpred.

Cieľ výzvy:

Paťko je úžasné dieťa. Len jeho nôžky nie sú dosť silné, aby ho niesli samé tam, kam túži jeho srdce. Bez pomoci, sám, ako veľký chlapecJ

Preto vytvárame túto výzvu, či skôr prosbu, aby mal aj vďaka vám možnosť naučiť sa chodiť a zosilnieť tak, že nebude potrebovať pomoc.

Rehabilitačné centrum AXIS v Pieťanoch mu ponúka pomocnú ruku a my ju chceme prijať.

Rehabiliácie sú však finančne náročné, no po každej jednej je vidno pokroky a preto sa snažíme zúčastniť sa na čo najviac z nich.

Každá pomoc sa počíta a my sme za ňu veľmi vďační.  Ďakujeme.

Zdielať