Janka Ivaničová

Zmena prišla príliš rýchlo

10

Chcela by som sa na Vás obrátiť s prosbou o pomoc, ktorú potrebujem pri financovaní  kúpeľného liečenia v súkromnom zariadení, ktoré mi umožní zlepšenie môjho zdravotného stavu a života so sklerózou multiplex, nazývanou aj roztrúsená skleróza.

Žiaľ z môjho 300€ dôchodku si kvalitné rehabilitácie, ktoré štát neprepláca, nemôžem dovoliť. Keďže mám 3 stupeň inkontinencie, nenašla som žiadne štátne rehabilitačné  zariadenie, ktoré by mi vedelo poskytnúť starostlivosť v plnej miere. Skvalitniť život mi dokážu len súkromné centrá, no pobyt v nich bez vás a vašej pomoci nezvládnem financovať z vlastných zdrojov. Volám sa Janka a mám 46 rokov. Ešte pred pár rokmi som bola úplne samostatná a mobilná. Zlom však nastal v roku 2009, keď mi diagnostikovali roztrúsenú sklerózu. Je to zápalové ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém, teda mozog, miechu a obaly očných nervov. Síce so stále väčšími ťažkosťami a s predpokladom, že raz chodiť nebudem, som stále verila, že to nepríde veľmi skoro.

No prišlo to až príliš rýchlo. U každého človeka prebieha skleróza inak. Jeden človek s ňou prežije relatívne plnohodnotný život, iný nie. Bohužiaľ mne nebolo dopriate byť v tej šťastnejšej skupine pacientov. Dnes už sedím na invalidnom vozíku, snažím sa neľutovať a napriek všetkým obmedzeniam prežiť každý deň plnohodnotne, aj keď s bolesťami a sebazaprením. Snažím sa zo všetkých síl žiť, v rámci možností normálne fungovať, pohybovať sa. Každý deň trénujem ruky a jemnú motoriku toľko, koľko len vládzem. Napríklad aj tak, že pletiem košíčky z papiera. Teda, aspoň kým sa dá. Človeku tak inak ubieha čas, cítim sa potrebná pre okolitý svet a teším sa, ak z mojich výrobkov majú ľudia radosť. Ak sa mi, dá pohybujem sa na posuvnom vozíku.

Viete, človek kým je zdravý, neuvedomuje si, s čím musí dennodenne bojovať človek s hendikepom či dokonca na vozíku. Ja to žiaľ zažívam každý deň na vlastnej koži. Preto sa na vás obraciam s prosbou o finančnú pomoc „NA ŽIVOT“. Všetky finančné prostriedky budú použité na rehabilitačný pobyt v špecializovanom rehabilitačnom centre AXIS v Piešťanoch.

Ďakujem za každý jeden dar.

Zdielať