Vladko Isak

Chcem späť svoj život

Vladko je 23-ročný chalan, ktorý mal pred rokom pracovný úraz v zahraničí. Spadol z 10-metrovej výšky zo strechy. Krátko po úraze riešila Vladkova rodina náročný prevoz z Belgicka na Slovensko a teraz je pred Vladkom najnáročnejší cieľ – postaviť sa na nohy a vrátiť späť do svojho predošlého života. Nato však potrebuje rehabilitácie, čo je pre jeho rodinu finančne veľmi náročné.

Vladko je po úraze ležiaci pacient, odkázaný na starostlivosť matky a najbližšej rodiny. Nevie sa sám otočiť, najesť , ani si nič zobrať do ruky. Mame Naďke pomáha s Vladkom mladší syn Marek, ktorý má iba 15 rokov. Keďže sa o Vladka mamina stará 24 hodín denne, nemôže chodiť do práce ani si inak privyrábať.

Pred úrazom to bol veselý chlapec, rád chodil na túry do prírody s kamarátom Marekom a užíval si život. Mal sen kúpiť si auto, preto šiel do Belgicka privyrobiť si. No už po 5 týždňoch mame zazvonil telefón, že Vladko spadol zo strechy a utrpel vážne zranenia. Rodina bola bezmocná, oni na Slovensku, syn v Belgicku, kde bojuje o život. Všetci boli vďační Bohu, že Vladko je medzi nami. Vladko je silný chlapec a bojuje zo všetkých síl.

Doteraz cvičil Vladko v domácom prostredí s fyzioterapeutom, čo stojí 40€ denne. Momentálne čaká Vladko na schválenie invalidného dôchodku, ale keďže je mladý a nemá ešte odpracované žiadne roky, príspevok bude veľmi nízky. A aj tak bude mama musieť doplatiť za roky, počas ktorých chodil na strednú školu. Je to pre rodinu veľká finančná záťaž.

Po prvom rehabilitačnom pobyte v Kováčovej, kde sa Vladko naučil všetky samoobslužné činnosti, sa dostal na rehabilitácie do rehabilitačného centra AXIS. Intenzívne na sebe maká od rána do večera, od únavy zaspáva pri jedle, ale zlepšenie stavu je viditeľné už po pár dňoch. Vladko by sa sem chcel opäť vrátiť.

Rodina sa skúšala obrátiť na rôzne nadácie, avšak väčšina z nich pomáha iba deťom do 18 rokov, preto budú veľmi vďační za Vašu pomoc.

Umožnime Vladkovi žiť opäť plnohodnotný život. Veľká vďaka za vaše dary!

Zdielať