Andrej Kalivoda

Užívať si život mladého chalana

10

Andrejko sa narodil s diagnózou Hydrocefalus. Táto diagnóza však nebola jediná. Ďalšou diagnózou, s ktorou bojuje je spastická tetraplegická DMO (detská mozgová obrna).

Vďaka šiestim operáciám, keď mu už ako novorodencovi museli operovať hlavičku a zaviedli mu tzv. shunt. V roku 2014 bola Andrejkovi zavedená baklofenová pumpa, ktorú mu však museli v roku 2022 vymeniť, pretože prestala fungovať. Po výmene pumpy mu ju bohužiaľ museli vybrať, nakoľko Andrejkove telo ju neprijalo. Momentálne je teda Andrejko bez pumpy. V júni tohto roku absolvoval operačný zákrok ULZIBAT.

Andrejkov momentálny stav by sa dal popísať asi takto – vie používať pravú ruku, vie sa trochu plaziť, vôbec nevie chodiť, a je stále plienkovaný.

Andrejko žije už od roku 2019 so svojou krstnou mamou, ktorá bola ustanovená jeho zákonným zástupcom určený súdom. V náhradnej starostlivosti žijú so Zuzkou aj Andrejkove dve sestry, 18-ročnú Natália a 9-ročnú Monika. Zuzka sa okrem toho stará o svoje vlastné dieťa, 18-ročného syna. Zuzka sa o nich stará sama, jej mamička jej pomáha s Andrejkom, kým je ona v práci.

Zdielať