Tomáško Hulina

V živote každého človeka je najdôležitejšie ZDRAVIE.

10

V živote každého človeka je najdôležitejšie ZDRAVIE. Žiaľ, náš Tomáško toľko šťastia nemal. Nebolo mu dopriate v plnej miere. On sám musí bojovať o to, aby mohol žiť plnohodnotný život a aby nebol odkázaný na pomoc druhých.

Rôzne cvičenia a terapie sa stali súčasťou nášho bežného života. V máji 2013 sme od lekárov počuli definitívny verdikt – diagnóza DMO kvadruparetická forma, s prevahou na dolných končatinách. Nie! Nespadli sme na dno, neopustili sme sa a ani sme sa nevzdali. Práve naopak. Ešte viac sme začali bojovať! Za neho, za jeho zdravie, za jeho život. Za Tomáška!

Tomáško za jeho krátky život absolvoval nespočetné množstvo rehabilitačných pobytov najmä v súkromných rehabilitačných centrách. Absolvovali sme rôzne plavecké kurzy, hipoterapiu, kraniosakrálnu terapiu, terapiu Play Wisely a mnoho ďalších podporných terapií, ktoré však musíme hradiť z vlastných zdrojov, keďže zdravotná poisťovňa nám nie je ochotná v našom boji pomáhať. Častokrát nám v našom boji pomáha rodina, ale aj naši blízki priatelia, za čo sme im nesmierne vďační. Tomáško je neskutočne húževnatý, „akčný“, jednoducho musí byť stále niečím zamestnaný. Navštevuje 5. ročník Základnej školy v Detve, ale aj Základnú umeleckú školu v Detve, výtvarný odbor.

Pri pohľade na Tomáška rozmýšľame, čo ho ešte čaká, čo mu život prinesie a či mu naozaj budeme vedieť dať všetko, čo bude potrebovať. Tieto otázky si kladie asi každý rodič, ktorý má dieťatko s akýmkoľvek zdravotným hendikepom… Napriek všetkým týmto starostiam a trápeniam je to náš smejko a nám rodičom častokrát dobíja baterky. Musíme ísť však ďalej, úsmev na detskej tváričke nášho syna stojí za to a snažíme sa urobiť všetko preto, aby sme si raz mohli povedať, spravili sme všetko, čo bolo v našich silách.

Zdielať